Korsanlar, punklar ve siyaset: FC St Pauli: Radikal bir futbol kulübüne aşık olmak

Korsanlar, punklar ve siyaset

Türkiye’nin son yıllarda giderek zenginleşen futbol kitapları arşivine İthaki yayınlarından yeni bir kitap daha eklendi: “Korsanlar, punklar ve siyaset: FC St Pauli: Radikal bir futbol kulübüne aşık olmak”

Nick Davidson kitapta samimi bir dille bizlere kendi hikayesini anlatmış: Bir Watford taraftarı olarak Almanya’nın FC St Pauli takımına nasıl meylettiğinin anlatıldığı kitapta kulübün tarihçesinin, alt liglerde mücadele etmesine rağmen nasıl dünyaca ünlü kült bir kulüp haline geldiğinin, kulübün ürettiği toplumsal projelerin hikayesinin yanı sıra; meşale, ayakta maç izleme, Almanya statlarında zamanında yaşanan boş tribünler, ırkçılık ve seyirci krizinden nasıl çıktığı gibi bir çok güncel taraftar konularına da değinilmiş. Nick Davidson bizlere tüm bunları FC St Pauli’nin iç ve dış saha maç hikayeleri ile beraber bir taraftar gözüyle harmanlayıp anlatıyor. Kitap taraftarların futbol ve kulüplerin yönetiminde daha fazla söz sahibi ve katılımcı olmasının çok güzel örnekleri ve Türkiye’ye dair çıkartılabilecek nice derslerle dolu. Futbolsuz günlerin yavaş yavaş yaklaştığı bu günlerde eminiz ki bu kitap taraftarlara ilaç gibi gelecek ve ilham kaynağı olacaktır. Şimdiden keyifli okumalar.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çerez Bildirimi

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz bundan memnun olduğunuzu varsayacağız.